RM i Kyokushin Karate 2013

I lördags åkte jag och Anders till Haninge för att titta på RM i Kyokushin Karate. En hel del från vår klubb i Uppsala var med och tävlade. Man kunde tävla i Kumite (fighting) och Kata (gå i speciella mönster och göra tekniker). Ingen från vår klubb vann guld men flera vann andrapris (se bild). Rebecca, till vänster på bilden, vann andrapris i både Kata A (lite mer avancerad) och Kata B. Alla som tävlade var otroligt duktiga även om de inte kom på prispallen. Någon gång kanske jag också kan vara med. Man ska aldrig säga aldrig, även om det känns väldigt avlägset just nu.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

FÖLJ MIG PÅ SOCIALA MEDIER